26.05.2025

Службено путовање припадника Универзитета одбране у Републику Грчку




Припадници Универзитета одбране су у периоду од 23. до 25. маја 2025. године, у склопу међународно-војне сарадње, неговања и развијања традиција, посетили Републику Грчку. У саставу делегације коју је предводио капетан бојног брода Мирослав Ћитић налазиле су се старешине, цивилна лица, кадети и ученици средњих војних школа. Током боравка у Републици Грчкој посетили су најзначајније културно-историјске споменике српске војске у Солуну, Крфу и на острву Виду.



Делегација Универзитета одбране положила је венац на српском војничком гробљу на Зејтилнику у Солуну, где се налазе гробови српских и савезничких војника погинулих у борбама у пробоју Солунског фронта у Првом светском рату. Током службене посете, наши припадници посетили су спомен обележја – приспећа првих војника почетком 1916. године у Гувији, где су положили венац и одали помен, а затим су обишли и „Српску кућу” на острву Крф.

Српка кућа је музеј посвећен страдању српске војске током Првог светског рада и албанске голготе 1915-1916. године. Музеј садржи богату поставку фотографија, униформи, докумената и разних предмета везаних за боравак српске војске у том периоду.



Херојима из Првог светског рата  одата је почаст на острву Видо и ,,Плавој гробници” коју у истоименој родољубивој песми Милутина Бојића, овај чувени песник назива „светом водом где лежи гробље храбрих, лежи брат до брата, прометеји наде, апостоли јада”.



Током Првог светског рата, острво је постало последње уточиште за хиљаде српских војника који су преживели повлачење кроз Албанију. Након тешког повлачења српске војске кроз Албанију 1915. године, преживели војници, рањеници и цивили склонили су се на Крф. Острво Видо је постало главно одредиште за најтеже болесне и исцрпљене. На њему су биле смештене болнице. Многи од њих нису преживели и сахрањени су на острву или мору. Укупно је на Крфу, укључујући острво Видо сахрањено око 10.000 српских војника и цивила.

Делегација Универзитета одбране положила је венац уз звуке песме „Тамо далеко“, а ученик Војне гимназије Нестор Станић беседовао је стихове „Плаве гробнице” Милутина Бојића.

Припадници Универзитета одбране имали су прилику да освеже сећања на велико страдање српске војске и цивилног становништва који су спас потражили на острвима Јонског мора након дуготрајних и исцрпљујућих маршева по албанским гудурама.  Крф се у знак памћења и спасења српског народа често назива „отаџбином изван отаџбине”.



Током службеног путовања делегација Универзитета одбране посетила је и цркву Светог Димитрија која представља најважнију и највећу цркву у Солуну као и Белу - симбол града Солуна и Аристотелов трг.
Циљ службеног путовања је био наставак јачања кохезије, унутрашњег јединства и колективног духа као и осећај припадности јединице. Континуираним упознавањем са страдањем и херојском борбом српске војске у Првом светском рату припадници Универзитета одбране настављају са неговањем културне, историјске и духовне традиције српског народа широм светских меридијана, као важне врлине сваког официра Војске Србије.
 
Из Плаве гробнице – Милутина Бојића
 
            ...,,Стојте галије царске! На гробу браће моје,
                        Завите црним трубе.
            Стражари у свечаном опело нек отпоје
            Ту, где се вали љубе'' ....
photoФОТОГАЛЕРИЈА